Iloraz inteligencji, test na IQ, test inteligencji – to frazy dość często wpisywane w wyszukiwarki internetowe. Widać więc, że chęć poznania, jak wygląda wartość IQ w naszym przypadku jest dość powszechna. Dziś testy inteligencji można zrobić nawet przez Internet. Przy okazji sprawdzania swojego poziomu IQ można zażyć prawdziwej intelektualnej rozrywki.
NAjl test IQ i pytania w nim zawarte określą: zdolność uczenia się, przystosowywania do danych okoliczności poprzez wykorzystanie wcześniejszych doświadczeń, dostrzeganie pewnych abstrakcyjnych relacji oraz umiejętność adaptacji do nowych warunków życia i wykonywania zadań dzięki wykorzystaniu środków myślenia – to wszystko można zawrzeć w jednym słowie: inteligencja.
Bycie człowiekiem inteligentnym na pewno ułatwia codzienne funkcjonowanie, gdyż inteligencja jest też zdolnością do rozumienia otaczającej nas rzeczywistości i do radzenia sobie z wyzwaniami, które przed nami stawia. Inteligencja to także szereg innych zdolności, które mają oczywiste znaczenie. To nie tylko wartość przydatna w nauce. Można by zaryzykować twierdzenie, że jest ona bezpośrednio połączona z sukcesem, jaki w życiu się osiąga. Chociaż coraz częściej w osiągnięciu sukcesu podkreśla się dużą rolę inteligencji emocjonalnej. Iloraz inteligencji wydaje się być z tym skorelowany – do ludzi z najwyższym IQ należą (i należeli) między innymi: Leonardo da Vinci (22o punktów), J.W. von Goethe (210) Albert Einstein (162), Bill Gates (160), Shakira (140), Madonna (140) czy Hillary Clinton (140).
Trzeba przyznać, że galeria postaci jest imponująca. Czy warto więc zrobić test IQ, by się dowiedzieć, jaki jest nasz iloraz inteligencji i jak daleko (czy też blisko) nam do szacownego grona? Czy może zaliczamy się do 1,5 proc. geniuszy, którzy zamieszkują nasza planetę? Jeśli trapi nas to pytanie, jest sposób, by poznać odpowiedź. Kilka słów na ten temat w dalszej części tekstu.
Iloraz inteligencji – co to jest?
Iloraz inteligencji to nic innego jak wartość IQ, czyli właśnie wynik testu na inteligencję. Skrót IQ pochodzi od określenia intelligence quotient. Ma on wartość liczbową i obrazuje naszą sprawność umysłu, czyli między innymi: zdolność i szybkość uczenia się, umiejętność myślenia abstrakcyjnego i logicznego oraz rozumowania.
Wyniki IQ są określane na podstawie testu. I tak, poznając odpowiednią wartość liczbową, poznajemy poziom inteligencji. Taki, a nie inny wynik to konkretne wartości.
Liczba punktów określających w przybliżeniu intelekt prezentuje się następująco i oznacza:
- poniżej 70 IQ wskazuje na upośledzenie umysłowe,
- 70–84 IQ poniżej przeciętnej,
- 85–116 IQ przeciętny iloraz inteligencji,
- 117–132 IQ inteligencja ponadprzeciętna,
- 133–145 IQ wysoki poziom inteligencji,
- > 145 osoby wysoce inteligentne.
Warto jeszcze dodać, że przeciętne IQ populacji w Polsce wynosi 99 pkt.
Za „twórców” takiego testu IQ uważa się dwóch naukowców: psychologa Alfreda Bineta i lekarza Teodora Simona, którzy w 1905 roku opublikowali pierwszy test IQ dla dzieci. Inteligencja jest zależna od wielu czynników. Poziom IQ to w dużej mierze czynniki genetyczne, a nie przynależność do grupy społecznej. A jak dziś wyglądają testy IQ?
Test IQ – z jakich zadań się składa?
Inteligencja w testach IQ jest mierzona dzięki odpowiedziom na konkretne pytania. Najlepszy test IQ (a testów w niejednym serwisie jest wiele), to taki, którego liczba pytań wynosi od 30 do 50 – wtedy to na podstawie samych odpowiedzi poznamy wartość liczbową, która określi nasze IQ. Mniejsza liczba pytań testu (a takie też są dostępne w internecie) nie będzie miarodajna. Pamiętaj też, że więcej niż 50 pytań to brak możliwości tak długiej koncentracji, w związku z czym wynik testu na inteligencję będzie zafałszowany. Zadania w teście IQ dzielą się na parę typów: ćwiczenia wizualne, logiczne, matematyczne – to między innymi uzupełnianie ciągów liczb czy sekwencji obrazkowych. To ćwiczenia wymagające uwagi, by nie trafił się przypadkowy błąd.
Darmowy test IQ – czy jest wiarygodny?
Test na inteligencję darmowy jest dostępny w internecie, jego wynik, jest w jakiś sposób odzwierciedleniem naszego poziomu inteligencji. Należy jednak pamiętać o tym, że aby był miarodajny, trzeba by były spełnione pewne warunki. Kluczowe są tutaj: brak zmęczenia, stresu i napięcia emocjonalnego, cisza, skupienie. Ważne jest również, aby wykonać test w przedziale od 30 do 40 minut, a na końcu podać prawidłowy wiek (ważna jest grupa wiekowa). Test w internecie to test, który może być przygotowaniem do płatnego testu na inteligencję MENSA. Gdy zdecydujemy się na to wyzwanie, musimy pamiętać o tym, że wartość naszego IQ powinna wynosić minimum 132 punkty. A co to jest MENSA? Odpowiedź w dalszej części tekstu.
Testy MENSA – co to takiego?
MENSA to stowarzyszenie istniejące w Anglii od roku 1946. Założyciele chcieli w nim skupiać ludzi, których cechuje nieprzeciętna inteligencja. Potwierdzeniem wysokiego poziomu intelektualnego miały być właśnie testy na inteligencję. Panujące w stowarzyszeniu zasady nie uznawały żadnej hierarchii, a promowały pewien egalitaryzmy, czyli równość. Nieważne było pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie lub też rasa. Jednym z głównych założeń założycieli MENSY było to, aby ludzką ponadprzeciętną inteligencję wykorzystać w szczytnym celu dla dobra ludzkości. To także dbałość o członków stowarzyszenia, których supermocą jest właśnie inteligencja.
Sprawdź swoją inteligencję
Prawdziwy poziom IQ i chęć jego sprawdzenia to kwestie, które dość mocno interesują społeczeństwo. Dziś można podjąć to wyzwanie, korzystając z darmowego testu – przydatna będzie strona iq-global-test,com/pl/. Taki test to znakomita rozrywka intelektualna i sposób na rozruszanie umysłu. Należy mieć świadomość, że wyniki IQ i otrzymaną wartość liczbową trzeba traktować z pewnym dystansem, gdyż wpływa na nie wiele różnych czynników działających w danej chwili, podczas testu trzeba zadbać o odpowiednią ilość wolnego czasu. Rozwiąż test, ciesz się z dobrych wyników i… dalej szlifuj formę, gdyż warto mierzyć się z takimi zadaniam, są kluczem do.sukcesu– wynik zawsze można poprawić!