w

Czego szukają nastolatki w Internecie?

Mówienie, że bez internetu trudno byłoby nam sobie wyobrazić nasze życie to truizm. W sieci korzystamy z bankowości, dokonujemy zakupów, kontaktujemy się ze znajomymi, szukamy pracy itd. Kwestia obecności internetu w codziennej rzeczywistości zmienia się jednak w zależności od kategorii wiekowej.  Czego szukają nastolatki w Internecie? Jak wygląda zestawienie aktywności online osób w wieku “nastu” lat?

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Nastolatki w Internecie: czego szukają i jak często korzystają z sieci?

Odpowiedzi na powyższe pytania do pewnego stopnia przynosi raport pt. „Nastolatki wobec Internetu 3.0”, który został zrealizowany przez Pracownię Edukacyjnych Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych NASK. Jakie najważniejsze wnioski wynikają z cytowanego badania? Przede wszystkim:

  • 1. Średni wiek “inicjacji internetowej” to obecnie ok. 10 lat
  • 2. 80% nastolatków deklaruje, że korzysta z sieci “wiele razy w ciągu dnia” albo “przez cały czas”
  • 3. 40% nastolatków deklaruje, że są online przez cały czas pobytu w szkole w ciągu dnia

Jednocześnie badanie  nieco bardziej precyzuje odpowiedź na pytanie czego szukają nastolatki w Internecie. Według sondażu:

  • 1. Młode osoby najczęściej korzystają w sieci z serwisów społecznościowych- 78,1% odpowiedzi
  • 2. Na drugim miejscu znajdują się komunikaty- 68,7% odpowiedzi
  • 3. Trzecie miejsce to wyszukiwanie filmów oraz muzyki- 68,2 procent odpowiedzi

W oczywisty sposób, rezultaty powyższych badań są wysoce ogólnikowe. Niestety, jest to częsty mankament tego rodzaju badań socjologicznych: przeważnie są one prowadzone bądź to metodą sondażową, bądź zawierają również próbę interpretacji wyników przez socjologów będących twórcami badania. Efekty? Wystarczy przypomnieć sobie znany film dokumentalny pt. “Blokersi” oraz fragment, w którym tytułowi Blokersi odczytują na głos fragment uczonego studium socjologicznego na temat ich środowiska, które zostało zamieszczone na łamach “Gazety Wyborczej“. Jeżeli ktoś jednak nie pamięta, tutaj materiał pomocniczy: https://www.youtube.com/watch?v=cemw3axSfvs

Rzeczony fragment zaczyna się: 01:02:45.

Być może negowanie miarodajności badań socjologicznych nt. nastolatków lub “blokersów” może zostać uznane za przysłowiowy “dowód anegdotyczny”. Jednocześnie jednak, niektórzy z nas byli nastolatkami jeszcze nie tak dawno temu. Co więcej, często mamy też nastoletnich krewnych. Wydaje się, że w ten sposób można nieco bardziej doprecyzować odpowiedź na pytanie pt. czego szukają nastolatki w Internecie? Oczywiście, nie oznacza to odrzucania wyników badań socjologicznych, lecz raczej ich uzupełnienie.

Czego szukają nastolatki w Internecie: przykłady treści wyszukiwanych przez nastolatków

Z pewnością, cytowane w badaniach “portale społecznościowe” to termin zbyt ogólny. Wiele wskazuje na to, że facebook coraz wyraźniej przegrywa konkurencję o młodych użytkowników z innymi portalami społecznościowymi. Jakimi? Na pewno będą to Instagram, SnapChat, Flickr a także bardziej “specjalistyczne” portale, jak np. skierowany do graczy Meetplayer czy randkowy Eteen.pl

Również fraza “wyszukiwanie filmów” domaga się doprecyzowania. Praktyka pokazuje, że młodzi ludzie masowo oglądają przede wszystkim różnego rodzaju treści na Youtube. Jakie? Wystarczy spojrzeć na liczbę wyświetleń współczesnych bohaterów netu, jak Bonus BGC, Tiger i Kobra czy Popek oraz poczytać komentarze zamieszczane pod filmami. Swego czasu pewnego rodzaju hitem w serwisach informacyjnych było to nagranie:

Dzieci wieku 11-16 śpiewające “pizda nad głową” Popka? Wielu dziennikarzy było wręcz zszokowanych, odezwali się oczywiście również psychologowie, socjologowie oraz inni specjaliści od “zachowań młodzieży”. Tymczasem, nagrania Popka notowały setki tysięcy wyświetleń na długo przed “wyciekiem” nagrania ze szkolnej dyskoteki.

Podobnie rzecz ma się z tzw. pato-streami. Niestety, jest to kolejna odpowiedź na pytanie pod tytułem, czego czego szukają nastolatki w Internecie?

Czym jednak dokładnie są rzeczone pato-streamy? Cóż, trudno podać wyczerpującą oraz precyzyjną definicję tego zjawiska. Najbardziej ogólnie można powiedzieć, że są to nagrania rzeczy oraz czynności, które dla większości z nas pozostają nawet poza sferę imaginacji. Wciąganie kokainy, wymiotowanie, przemoc, wyzwiska a to wszystko w najróżniejszych wariantach i kombinacjach- tak chyba mogłaby brzmieć definicja pato-streamów.

Dlaczego jednak młodzi ludzie masowo oglądają w necie tego rodzaju treści? Tego chyba niestety się nie dowiemy. Pozostaje jeszcze inny rodzaj “pato-streamów”, tym razem o wiele bardziej drastyczny. Mowa rzecz jasna o portalach, gdzie można za darmo i bez ograniczeń oglądać nagrania z egzekucji, przede wszystkim w wykonaniu latynoskich karteli narkotykowych lub islamskich bojówkarzy. Jednym z najbardziej popularnych portali tego rodzaju jest bestgore.co. 

Podsumowanie

Jak więc będą brzmieć odpowiedzi na pytania typu: w jaki celu młode osoby korzystają z internetu? Czego szukają nastolatki w Internecie? Wydaje się, że równie dobrze moglibyśmy starać się odpowiedzieć na pytanie “kim jest nastolatek” i tak dalej. Badanie sondażowe dostarczają nam pewnych informacji na temat aktywności młodych ludzi w sieci, jednak informacje te są zbyt ogólnikowe, aby można je było brać całkiem na poważnie. Jednocześnie, Internet zawiera tyle zakamarków a mody wśród młodych ludzi zmieniają się tak szybko, że każda próba całościowego rozwiązania problemu będzie nie tylko nieprecyzyjna, ale najpewniej także spóźniona o dobrych kilkanaście miesięcy.

Jednak z konkretnych preferencji nastolatków można wysnuć pewien obraz ogólny. Z całą pewnością, osobom w wieku kilkunastu lat internet nie służy do tych samych rzeczy, co nam. Biorąc pod uwagę rozpiętość popularnych wśród nastolatków treści, ich popularność a także czas spędzany przez nastolatków w necie, chyba można powiedzieć, że dla osób z tej kategorii wiekowej internet nie jest żadnym “odpowiednikiem rzeczywistości”, lecz samą rzeczywistością.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Columbus Coffee- Lublin

Dlaczego niebo jest niebieskie