w

MiłośćMiłość

Dlaczego warto czytać książki?

dlaczego warto czytać książki

Pierwsze książki powstały parę tysięcy lat przed naszą erą. I choć ich forma zmieniała się przez cały ten czas, który upłynął aż to teraz, ludzkość nie przestaje z nich korzystać.

Niezależnie od tego czy treści publikowane są na papirusie czy we współczesnej oprawie, każdy przeczytał chociaż jedną w swoim życiu. Dlaczego warto zwiększyć tę ilość i sprawić, że czytanie stanie się codziennością? Poniżej przedstawiam kilka solidnych argumentów, dlaczego warto czytać książki.

Pozytywny wpływ na organizm

Już dawno udowodniono naukowo, że czytanie wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Przede wszystkim stymuluje mózg do działania, a to z kolei sprawia, że spadają nasze szanse na Alzheimera. Dodatkowo czytanie redukuje stres (dużo bardziej niż rozrywki takie jak muzyka czy gry video), a nawet pomaga nam zasnąć. Wprowadzenie codziennego rytuału czytania przed snem sprawia, że organizm wycisza się po całym dniu i relaksując, powoli przygotowuje do nocnego odpoczynku.

Warto również wspomnieć, że czytanie pomaga w kształtowaniu osobowości. Nie wiem jak Wy, ale ja często utożsamiam się z jednym z bohaterów, a co za tym idzie, wespół z nim zastanawiam się nad tym co zrobić w danej sytuacji. Zdarza mi się analizować zdarzenia, których dotąd nie było w moim życiu. Czytanie oprócz poszerzania światopoglądu, buduje wrażliwość na innych ludzi i wpływa na wzrost empatii.

Rozwój wyobraźni

Niekwestionowaną zaletą czytania książek jest wzbogacenie wyobraźni. I dzieje się tak nie tylko w przypadku gatunków takich jak science-fiction czy fantastyka. Nawet zwykła powieść rozbudza w nas ciekawość do dalszych losów bohaterów i snucie niestworzonych scenariuszy. Przyznam, że zdarza mi się ponieść wodzy fantazji i zgadywać jakie będą dalsze losy bohaterów. Oczywiście zdarza mi się również, że po wyjątkowo wzmagającej moją wyobraźnię książce, zgaduję również rzeczywiste wydarzenia, które niekiedy nijak się mają do moich wybujałych fantazji. Pobudzenie prawej półkuli mózgu mocno wspomaga naszą kreatywność  oraz pamięć. Taka umiejętność może się przydać podczas…pisania. Mowa nie tylko o pisarzach, blogerach czy copywriterach, ale również o codziennym życiu. Dodatkowo czytanie poprawność gramatyczną i uczula na poprawną ortografię.

Inspiracja

Czytanie książek może być bardzo inspirujące, zarówno pod kątem dokonania poważnych zmian w życiu jak i wprowadzenia drobnych nawyków. Tu warto rozróżnić dwa rodzaje książek – poradniki i … całą resztę. Pierwsza grupa składa się z publikacji naukowych lub książek psychologicznych itp. To książki, które zawierają psychologiczne podejście do tematu życia, rozwoju osobowości, budowania świadomych zachowań czy relacji międzyludzkich. Są one pisane w formie, która najczęściej daje gotowe teorie lub instrukcje nad jakimi aspektami życia należy się zastanowić i/lub jakie zmiany wprowadzić. Mimo podejścia naukowego, nie jest to jedyny sposób żeby coś z książek wynieść. Cała reszta książek, o której mowa również może być inspiracją. Jeśli tylko na to pozwolimy, inspirować nas może wszystko – sport uprawiany przez daną postać, zainteresowania, które wcześniej nie przyszłyby nawet do głowy czy choćby podejście do życia. Nie warto się zamykać na utarte ścieżki, samorozwój polega na czerpaniu z różnych źródeł, a jednym z nich mogą być książki.

Atrakcyjność

Tak, to nie jest pomyłka – książki zwiększają naszą atrakcyjność. Czytanie pozytywnie wpływa zarówno na rozwój osobowości jak i na zasób używanych słów. Im więcej czytamy, tym szerszym słownictwem operujemy, co czyni nas atrakcyjniejszymi w oczach płci przeciwnej. Dlaczego? Bo wzmaga nasz potencjał intelektualny i sprawia, że wypadamy na oczytanych i bystrych. A przecież przyjemniej się rozmawia z osobą inteligentną, prawda?

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię porozmawiać z kimś, kto ma dużo do powiedzenia w wielu tematach. Również w kwestii literatury – nawet jeśli nasze zdania są różne, miło jest wymienić opinie na temat poszczególnych gatunków literackich, lub jeszcze lepiej – na temat konkretnych książek. Nie ufam ludziom, którzy nie lubią czytać.

Pasja

Czytanie jest jednym z zainteresowań, które niekiedy (zupełnie niesłusznie) uważane jest za nudne. W mojej opinii jest to zdanie osób, które z czytaniem nie mają wiele wspólnego. Fakt, że czytanie nie wymaga bycia w ruchu, a wręcz zdarza się że zastygamy w jednej pozycji na kilkadziesiąt minut, nie dyskwalifikuje go jako pełnoprawnego hobby, które wymaga wysiłku. Bo wymaga – intelektualnego.

Dobrze mieć w życiu zainteresowanie, które pozwala uciec od codzienności. I tak właśnie działa czytanie książek. Przenosi w nieznane światy, przedstawia nowe postacie i relacje międzyludzkie, sytuacje, z którymi nie mieliśmy okazji się zmierzyć. Dla mnie to jedna z pasji, ba, to pasja, którą warto mieć i w sobie rozwijać.

Mam nadzieję, że jeśli w ostatnim czasie nie mieliście okazji sięgnąć po dobrą książkę, ten wpis przekonał Was, że warto zrobić to jak najszybciej. Dla mnie książka jest bardzo ważnym elementem życia i staram się codziennie znaleźć czas na czytanie. Oczywiście najlepiej jest znaleźć taką tematykę, która najbardziej nam odpowiada. Nie muszą to być jakieś specjalistyczne, uczone księgi. Czasem dobra powieść może naprawdę poprawić nam dzień i wpłynąć pozytywnie na wiele aspektów.

A teraz mój czas na książkę. Wam polecam to samo!

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zapiekanka z cukinii

Obłędnie pyszna zapiekanka z cukinii ? smaczniejsza od gołąbków ? !

7 najrzadszych kolorów oczu

7 najrzadszych kolorów oczu występujących u ludzi