w

OMGOMG

Jak seriale wpływają na nasze życie?

Każdy, kto kiedykolwiek regularnie oglądał dowolny serial wie, że produkcja tego typu potrafi wciągać i uzależniać. Jednak spędzanie każdej wolnej chwili na pochłanianiu kolejnego odcinka, czekanie z niecierpliwością na nowy sezon i opowiadanie wszystkim dookoła o tym, co działo się ostatnio w życiu ulubionych bohaterów to nie jedyne zachowania prawdziwego wielbiciela seriali. Epizodyczne historie mają także realny wpływ na nasze decyzje, zmieniają światopogląd, poszerzają horyzonty i pośrednio kształtują otaczającą nas rzeczywistość. Zatem w jaki sposób seriale wpływają na nasze życie?

Seriale zmieniają na naszą osobowość

Niezależnie od rodzaju serialu, już po kilku obejrzanych odcinkach mamy zazwyczaj swoją ulubioną postać, która z jakiegoś powodu wydaje nam się bliska lub idealna, przez co staramy się ją naśladować. Często zdarza się, że wybrany bohater wcale nie jest jednym z tych zupełnie pozytywnych. Jednak programy telewizyjne mają to do siebie, że potrafią wykreować postać z pozoru złą, jednak budzącą ogromną sympatię. Przykładem takiego zjawiska może być chociażby doktor Gregory House z Doktora House’a czy Barney Stinson z How I met your mother. Ich zachowanie w prawdziwym świecie byłoby z pewnością potępiane przez ogół społeczeństwa, jednak jednocześnie rzesze ich fanów są niezliczone. Jak to możliwe? Prawdopodobnie dlatego, że podoba nam się ich poczucie humoru oraz odwaga, by robić niecodzienne rzeczy. W konsekwencji przyłapujemy się na tym, że naśladujemy ich zachowania, ponieważ  pragniemy być równie lubiani i nietuzinkowi.  

Seriale wpływają na nasze decyzje

Oglądając wybrany serial przyglądamy się wielu jego aspektom. Obserwujemy nie tylko zachowania bohaterów, ale również ich ubiór, uczesanie, to jak żyją, czym się otaczają, jak spędzają czas, z jakich przedmiotów korzystają. Wszystko to sprawia, że naśladujemy nie tylko ich czyny, ale również preferencje i upodobania. Wybory ulubionych postaci zaczynają definiować nasze własne, zwłaszcza konsumenckie. Wiele osób inspiruje się kadrami serialu podczas aranżowania własnego mieszkania, inni zaczynają nosić się, jak wystylizowani aktorzy. Niemal odrębną kwestią jest zakup serialowych gadżetów. Nie zawsze są to jedynie torby czy koszulki z nadrukiem. Po emisji takiego programu, jak Dom z papieru hitem sprzedaży stała się na przykład maska Salvadora Dali, którą zakładali członkowie gangu w niemal każdym odcinku. 

Serialowe ścieżki dźwiękowe kształtują nasz gust muzyczny

Wpływ serialowej muzyki na nasze wybory muzyczne to na tyle obszerne zagadnienie, że powinno się omawiać je zupełnie osobno. Prawdopodobnie żaden teledysk nie jest w stanie wypromować zupełnie nowej ani naprawdę starej piosenki na tak olbrzymi hit, jak potrafią zrobić to seriale. Jedne z nich czynią utwory ponadczasowymi i na stałe związanymi z daną produkcją. Może o tym poświadczyć chociażby The Rembrandts – I’ll Be There For You z czołówki Przyjaciół. Jednak piosenka wcale nie musi powtarzać się w każdym odcinku, aby stała się radiowym hitem. Przykład? Utwór El Profesor Bella Ciao wykorzystany w Domu z papieru, który można było usłyszeć w ciągu dnia nawet kilkanaście razy na każdej stacji. Ścieżki dźwiękowe seriali to także sposób na wypromowanie nowych talentów. Niezwykle popularny dzisiaj Ed Sheeran zadebiutował na przykład już w 2009 roku w dwóch odcinkach Pamiętników wampirów, którym może z pewnością po części zawdzięczać dalszy rozwój swojej kariery. 

Seriale uczą nas innej kultury i języka

Przeciwnicy oglądania telewizji satelitarnej i internetowej rzadko biorą pod uwagę pozytywny wpływ, jaki seriale mogą mieć na nasze życie. Tymczasem wybieranie ambitnych, zagranicznych produkcji potrafi znacząco poszerzyć nasze horyzonty zarówno pod kątem obeznania z inną kulturą, jak i językiem, zakładając, że odcinki oglądamy w oryginale i z napisami. Wiele osób zauważa znaczącą poprawę poziomu swojej angielszczyzny po wielokrotnym obejrzeniu ulubionej produkcji. Siłą rzeczy zapamiętujemy pewne słowa i struktury, dzięki czemu jesteśmy w stanie tworzyć poprawne zdania w obcym języku niemal na ich “brzmienie”. Jednak dzięki wysokiej jakości serialom z innych krajów możemy zaznajamiać się nie tylko z popularnym angielskim, ale także bardziej niszowymi językami, jak chociażby duńskim w hicie Netflixa The Rain. Co więcej, oglądanie obcych produkcji to szansa na poznanie innej kultury, obejrzenie zwyczajów i tradycji, a także przyjrzenie się budowie geograficznej czy klimatowi odmiennych terytoriów, których nie jesteśmy w stanie odwiedzić osobiście.

Seriale walczą z negatywnymi postawami społecznymi

Wiele produkcji, zwłaszcza tych amerykańskich, stara się poprzez swoich bohaterów wywrzeć pozytywny wpływ na światopogląd ludzi, którzy krytykują inne rasy czy orientację. Coraz częściej pojawiają się w nich wątki związków homoseksualnych i prześladowań, nie tylko na tle rasowym. Zazwyczaj są to jedynie wątki poboczne, jednak istnieją również seriale, które są skupione całkowicie na jednym problemie, na przykład toksycznych relacji uczniów, będących w stanie doprowadzić nawet do samobójstwa, co zostało bardzo dokładnie przedstawione w 13 powodach dlaczego.

Oglądanie seriali ma niezaprzeczalny wpływ na nasze życie, co może objawiać się na wielu jego płaszczyznach. Warto zatem wybierać produkcje, które wniosą do naszej codzienności coś pozytywnego lub pozwolą nauczyć się czegoś w bardzo przystępny i przyjemny w odbiorze sposób. 

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co Ty wiesz o… wynalazkach?

Moda w rozmiarze XXL, czyli wszystko co najlepsze dla puszystych