w

Jak wybrać odpowiedni hosting dla strony WWW

Żeby Twoja strona mogła poprawnie funkcjonować w Sieci potrzebuje w najprostszym ujęciu dwóch elementów. Domeny czyli adresu pod jakim strona będzie dostępna, oraz hostingu czyli miejsca na serwerze dla plików strony.

Dość często obie te usługi są mocno utożsamiane, a nierzadko są traktowane także jako jedna i ta sama usługa. W rzeczywistości są one całkowicie niezależne. Domenę możesz wykupić w firmie X, hosting w firmie Y. Domen możesz mieć wiele, a konto hostingowe na które będą wskazywały jedno.

W tym artykule pominiemy temat domen. Zastanowimy się nad tym jak wybrać odpowiedni hosting dla strony WWW.

Co to jest hosting?

Hosting o nic innego jak kawałek miejsca na serwerze, gdzie spoczywają pliki Twojej strony internetowej. Gdybyśmy chcieli opisać tę usługą możliwie najprościej moglibyśmy powiedzieć, że to nic innego jak kawałek wydzielonej przestrzeni dyskowej serwera WWW, z której możesz korzystać na własne potrzeby.

Rodzaje hostingu

Najpopularniejszą odmianą usług hostingowych to tzw. hosting współdzielony. Chodzi tu o to, że na jednym serwerze hostowanych jest wiele kont hostingowych, a więc po prostu współdzielisz zasoby danej maszyny z innymi właścicielami stron.

Ta forma cieszy się największą popularnością, a to za sprawą niskiej ceny – średnio kilkuset złotych w skali roku. Decydując się na tego typu usługę nie musisz się także martwić o administrację serwerem, ponieważ wszelkie działania na tym polu leżą po stronie usługodawcy.

Coraz popularniejsze stają się ostatnio usługi określane mianem “Zarządzanego Hostingu”. Zazwyczaj są to usługi nastawione na konkretne rozwiązanie np. hosting dla WordPress’a. W związku z czym oferują znacznie więcej użytkownikom tego systemu CMS od tradycyjnych kont hostingowych.

Kolejny poziom usług hostingowych, to tzw. wirtualne maszyny. To w pewnym sensie także usługa współdzielona, tyle że z gwarancją przydzielonych zasobów obliczeniowych – procesor i pamięć operacyjna. Można więc powiedzieć, że jest to serwer w serwerze, ponieważ mamy do dyspozycji własne środowisko serwera www niezależne od innych, czego w przypadku typowego hostingu współdzielonego nie uświadczysz.

Tu jednak zaczynają się schody, zwłaszcza dla osób początkujących, ponieważ tego typu usługa wymaga znajomości systemów operacyjnych np. Linux’a pod kątem wykorzystania go jako serwera www, poczty itd. Zazwyczaj nie ma tu wsparcia jak chodzi o administrację taką maszyną wirtualną, a więc z wszelkimi problemami musimy radzić sobie sami.

To samo dotyczy sytuacji gdy zdecydujemy się na serwer dedykowany, a więc całą maszynę wyłącznie na własny użytek. Operator w zasadzie udostępnia tylko maszynę z dostępem do sieci publicznej. Wszystko inne leży po naszej stronie, a więc konfiguracja środowiska i bieżąca administracja. Te usługi zazwyczaj cechuje największa wydajność są więc też kierowane do najbardziej wymagających użytkowników.

Jaki hosting wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb. Jeśli to typowa strona wizytówka lub niewielki sklepik internetowy, to w zupełności wystarczy klasyczny hosting współdzielony lub hosting zarządzany np. dla WordPress’a.

Z czasem jak Twój projekt będzie się rozwijał, możesz sięgać po bardziej zaawansowane rozwiązania.

Warto jednak pamiętać i to już od samego początku, że hosting współdzielony może okazać się problematyczny. Jak już wiesz polega on na tym, że w ramach jednego serwera (jednej maszyny) utrzymywanych jest X konkurujących o zasoby obliczeniowe maszyny kont hostingowych. To “X” jest tu niezwykle istotne.

Usługodawcy oferujący tanie konta współdzielone, na jednej maszynie muszą ulokować ich odpowiednią ilość, aby inwestycja w utrzymanie infrastruktury przynosiła dochody.

Im tańsza usługa współdzielona tym więcej kont na jednym serwerze. W konsekwencji oznaczać to będzie także niższą jakość usług. Dlatego decydując się na ten rodzaj hostingu nie kieruj się wyłącznie kryterium najniższej ceny. Taki wybór może z czasem skutkować wieloma problemami, stratą czasu, klientów i nerwów.

To samo jeśli chodzi o tzw. zarządzany hosting dla WordPress’a. Gdzie byś nie spojrzał, to każda firma hostingowa ma teraz usługę dedykowaną dla WP w swojej ofercie.

Niestety w praktyce większość z nich, to klasyczny hosting. Jedyne co się pojawia to etykietka “WordPress”, która ma być swoistym wabikiem. Często pomimo, że to ta sama usługa co w przypadku oferty hostingu klasycznego mamy do czynienia z wyższą ceną, zupełnie nieuzasadnioną w tym przypadku.

Prawdziwy hosting dla WordPressa, jak chodzi o nasz polski Internet, to póki co rzadkość. Znajdziemy go na: https://jak-zrobic-strone.pl/hosting-wordpress/

O wiele lepiej wygląda to poza naszymi granicami. Na uwagę zasługuje Siteground.

Report

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opaska Xiaomi Miband 4

Jakiej wtyczki SEO dla WordPressa używasz?