Własny dom to marzenie wielu osób, zwłaszcza w czasach pandemii gdy często odradzane jest wychodzenie na zewnątrz. Nic dziwnego. Mieszkanie, nawet najprzytulniejsze, luksusowe i uzbrojone w praktyczną technikę nie da tak ogromnego poczucia wolności jak własne podwórko. Alternatywą może być działka, jednak zawsze swój dom to dom. Brak sąsiadów z każdej strony, przestronne wnętrza, ogród albo taras. Przestrzeń którą można dowolnie kreować bez narzuconych norm przez spółdzielnię mieszkaniową. Bez obaw że coś nie będzie odpowiadać pozostałym mieszkańcom.
Jednak własny budynek to również obowiązki o których samemu trzeba pamiętać. Między innymi we własnym zakresie załatwia się remonty, ubezpieczenie, regularne przeglądy instalacji i urządzeń. Szczególnie kontrole przewodów grzewczych, urządzeń i szybów wentylacyjnych bywają zapominane. To źle, tym bardziej że są stosowne przepisy jasno określające obowiązkowe badania techniczne i konserwacje, których nie przestrzeganie grozi sankcjami. Od kar pieniężnych aż po zakaz używania urządzeń.
Konsekwencje braku kontroli kominiarskich
Prawo budowlane reguluje rodzaj i częstotliwość kontroli oraz czyszczenia szybów kominowych, palenisk oraz przewodów wentylacyjnych. W zależności od przeznaczenia i sposobu użytkowania ustawa nakazuje czyścić:
• co 3 mc urządzenia i przewody palenisk opalanych paliwem stałym
• co 6 mc urządzenia oraz przewody palenisk paliwa gazowego i płynnego
• co rok przewody wentylacyjne
Nie zastosowanie się do przepisów grozi grzywną w wysokości do 500 zł. To jednak najmniej dotkliwa kara w przypadku pożaru. Już samo zdarzenie może być konsekwencją zaniedbań. Trzeba liczyć się z utratą mienia, a nawet narażenia zdrowia i życia domowników. Ogień to jednej z największych żywiołów który nie pozostawia po sobie nic.
W przypadku braku właściwej kontroli dodatkowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia. Ma do tego prawo, a ponad to od września wiele firm ubezpieczeniowych będzie wymagać odpowiedniego dokumentu. Niektóre wymagają go już od maja tego roku.
Równie ważne jak czystość kominów jest właściwe, całoroczne działanie ciągów wentylacyjnych. Niesprawne działanie między innymi może być powodem zmęczenia, złego samopoczucia, nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu, wilgoci. Wymuszenie cyrkulacji powietrza zarówno samoczynne jak i mechaniczne nie będzie właściwe jeżeli szyb jest zapchany.
Kto przeprowadza kontrole?
Osobą uprawnioną jest mistrz kominiarstwa oraz odpowiedni specjalista budowlany. Nie musi być to osoba wskazana na przykład przez spółdzielnię mieszkaniową, ponieważ każdy może samodzielnie zdecydować jaki kominiarz ma go odwiedzić. Jeśli macie dylemat kogo zatrudnić, najlepiej zaufać sprawdzonemu fachowcowi z polecenia, który ma ogromną wiedzę teoretyczną ale i doświadczenie.
Samo badanie techniczne jest złożonym procesem, w jego czasie sprawdza się między innymi szczelność i drożność przewodów oraz urządzeń. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości kontroler wyda zalecenia bądź w miarę możliwości sam usunie usterki. Wizyta kończy się stosownym protokołem z wykonywanych prac, pod którą podpisuje się zarówno kominiarz jak i właściciel bądź zarządca budynku.
Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!