w ,

Serwery dedykowane: po co, dlaczego i jakie są korzyści

Serwery dedykowane  to rodzaj hostingu, w którym otrzymujesz oddzielną fizyczną maszynę (w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego), która służy do uruchamiania projektów o dużym obciążeniu i wymagających zadań. Używany również do uruchamiania aplikacji, które nie mogą współistnieć na tym samym serwerze z innymi projektami.

Pomieszczenie w serwerowni. Kilka rzędów szaf serwerowych.

Czym różni się serwer dedykowany od wirtualnego?

Mówiliśmy już o serwerach wirtualnych, gdzie na jednym urządzeniu można zlokalizować wiele witryn. Serwer dedykowany jest przeznaczony do tego samego, ale jest odpowiednią platformą dla dużych projektów internetowych, sklepów internetowych. Ponadto takie serwery nadają się do tworzenia i skalowania aplikacji lub serwera gier.

Oznacza to, że dość często małe witryny przekształcają się w duże zasoby o dużym natężeniu ruchu. I w tym momencie, gdy jest dużo odwiedzających, strona zaczyna działać wolno, zawodzić. Przechodząc na nową taryfę na prośbę dostawcy usług hostingowych, przepustowość wkrótce znów przestanie być wystarczająca. Wirtualny hosting jest bardzo przeciwwskazany dla dużych portali, do takich projektów lepiej kupić dedykowany serwer BlueServers.

Jakie są zalety serwera dedykowanego?

  1. Duży ruch, wysoka wydajność. Projekt internetowy będzie w stanie wytrzymać duże obciążenie.
  2. Wysoki stopień ochrony. Strona będzie praktycznie niewrażliwa na ataki hakerów.
  3. Możliwość wykonania indywidualnych ustawień serwera. Klient będzie mógł samodzielnie wybrać wiele parametrów, takich jak procesor, ilość pamięci RAM i wiele więcej.
  4. Serwery dedykowane mają dłuższy czas sprawności, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia błędów oprogramowania jest mniejsze. Z powodu problemów z oprogramowaniem serwer może przestać działać.
  5. Dostęp do zasobu internetowego z dowolnego miejsca na świecie.

Ale jest też kilka wad. Na przykład tylko najbardziej zaawansowani użytkownicy komputerów będą mogli korzystać z absolutnie wszystkich funkcji serwerów dedykowanych. No i odpowiednio cena. W porównaniu do wirtualnych, dedykowane będą kosztować więcej.

Ale zalet to wciąż znacznie więcej niż wad. Cena jest w pełni uzasadniona szerokimi możliwościami jakie otrzymuje klient.

Jak wybrać odpowiednie konfiguracje serwerów dedykowanych?

Jak pisaliśmy powyżej, aby wybrać serwer dedykowany, konieczne jest określenie głównych celów i zadań. Stąd już następują parametry konfiguracyjne, które należy ustawić na pożądane wartości. Wybierając ustawienia serwera, musisz skupić się na:

1. Typ i wydajność procesorów.

Wybierając procesor, zalecamy poleganie na liczbie rdzeni, częstotliwości taktowania rdzeni i ilości wbudowanej pamięci podręcznej.

2. Wielkość, rodzaj i częstotliwość pamięci RAM.

Pamięć RAM dla serwera jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających stabilną i stabilną pracę serwera o dowolnej konfiguracji. W zależności od niezbędnych wymagań i zadań wybierana jest całkowita ilość pamięci. Do tej pory istnieją 2 główne standardy pamięci: DDR3 i DDR4. Różnica między nimi polega na szybkości przesyłania informacji, a mianowicie dla DDR3 – 1333-1867 MHz; dla DDR4 – 2133-2666 MHz

3. Wydajność systemu dyskowego (SATA, SAS, SSD, dostępność kontrolera RAID).

Należy zdecydować, co jest ważniejsze dla serwera – duża szybkość wyszukiwania danych, pojemność i koszt przechowywania, czy też możliwość przetworzenia dużej liczby jednoczesnych żądań w krótkim czasie.

  • Dyski SAS  — do zadań wrażliwych na szybkość i wymagających dostępu wielowątkowego. Dyski te są wykorzystywane do mocno obciążonych serwerów WWW, systemów DBMS, ERP, systemów do pracy z dużą liczbą użytkowników.
  • Dyski SATA  – do zadań związanych z dużą ilością informacji. Wśród typowych zadań, które z powodzeniem rozwiązują dyski SATA, można wyróżnić: operacje strumieniowe, na przykład przechowywanie danych, systemy tworzenia kopii zapasowych, duże, ale nieobciążone serwery plików.

Dyski SSD  nie używają dysków magnetycznych do nagrywania, ale zawierają tylko nieulotne układy pamięci. Dyski SSD nie mają ruchomych części, co zapewnia większą wytrzymałość mechaniczną, mniejsze zużycie energii i wyższą wydajność. W tej chwili dyski SSD zapewniają najwyższą możliwą prędkość odczytu i zapisu, co pozwala na wykorzystanie ich do dowolnych projektów o dużym obciążeniu. Płyty te stają się coraz bardziej popularne.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez bloA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?

Jakie szkolenie z pozycjonowania wybrać?