w , ,

Śmieciowi szpiedzy. Czyli jaka jest polityka ekologiczna Szwecji

Każde nasze zachowanie niesie za sobą konsekwencje, dlatego tak istotne jest, aby zastanowić się, co możemy zrobić, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi. Nasze działanie jako obywateli, na przykład w zakresie oszczędzania energii i unikania jednorazowych plastikowych przedmiotów, pomoże walczyć z globalnym ociepleniem. Bardzo ważne jest, aby państwo zachęcało do ekologicznych decyzji, wprowadzając odpowiednie regulacje.

Skandynawski styl życia może inspirować. Mieszkańcy tej części Europy kojarzeni są z nowoczesnymi rozwiązaniami, minimalizmem, a także niezwykłą relacją człowieka z naturą. W tym artykule przyjrzę się bliżej polityce ekologicznej Szwecji i tym, jakie środki podejmuje ten kraj w celu ochrony naszego środowiska.

Kraj drzew

Lasy są jednym z przyrodniczych bogactw Szwecji. Kraj ten zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem powierzchni leśnej przypadającej na mieszkańca. Statystyka ta jest niezwykle znacząca z punktu ekologicznego – w końcu to właśnie drzewa neutralizują skutki działania gazów cieplarnianych. Istotny jest także fakt, że tereny zielone znaleźć możemy nawet w większych szwedzkich miastach, gdzie są one uważnie wkomponowywane w miejską zabudowę. Ten skandynawski kraj można określić zielonym, ponieważ powierzchnia zabudowana w Szwecji to mniej niż 10%.

A polityka?

Szwedzka polityka sprzyja klimatowi.  Od 1991 r. obowiązuje tam najwyższa stawka podatku węglowego. Co w praktyce oznacza zmniejszenie emisji CO2 o 23% w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza. Innym ważnym krokiem było podjęcie decyzji o neutralności w kwestii emisji dwutlenku węgla do 2040 roku.

Ważną rolę odgrywa tu mentalność Szwedów. W Polsce taka decyzja prawdopodobnie wzbudziłaby duży opór obywateli. Inaczej jest w Szwecji, gdzie ludzie widzą słuszność w działaniach rządu, a dzięki temu przyjmują je i akceptują bez większego sprzeciwu.

Segregacja, segregacja i jeszcze raz…

Segregacja śmieci jest kolejnym ważnym elementem związanym z eko-podejściem Szwedów. Poza standardowym podziałem odpadów na plastik, szkło, papier i metal, dzielą oni także odpady żywnościowe m. in. na takie, które są łatwopalne i z których można produkować energię.

Sortowanie śmieci w Szwecji to coś bardzo poważnego. Wynika to z dużej świadomości obywateli, ich edukacji i nawyków. O podejściu Szwedów do przedmiotów wiele mówi fakt, że tylko 3% odpadów trafia na wysypiska – reszta to głównie wykorzystywane ponownie surowce wtórne. Mieszkańcy Północy starają się maksymalnie wykorzystać wszystko, co na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się już nieużyteczne. W pewnym momencie Szwedzi tak zapędzili się w wykorzystywaniu odpadów, że stały się wręcz „towarem deficytowym” i zaczęto importować śmieci z innych krajów, by zapewnić stałą, regularną pracę spalarni.

Co mogło motywować obywateli do sortowania odpadów? Na przykład powstała w 2001 roku instytucja “śmieciowych szpiegów” (sopspioner). Najczęściej byli to emerytowani ochroniarze i policjanci, którzy sprawdzali, kto nie sortuje odpadów wcale lub robi to źle. Jednak działania takiej śmieciowej policji zostały zaniechane po kilku latach.

To, co masz w brzuchu też ma znaczenie

Wielu Szwedów jest świetnym przykładem stosowania „ekologii na talerzu”.  Coraz więcej mówi się o tym, jak nadmierna konsumpcja produktów pochodzenia zwierzęcego wpływa na środowisko. Kilka lat temu na terenie kraju emitowana była reklama, która tłumaczyła widzowi, że produkcja mięsa bardziej obciąża środowisko niż uprawa roślin, dających tę samą ilość białka. Taka edukacja i idąca za nią świadomość obywateli skutkuje tym, że już ponad dwie piąte Szwedów decyduje się na wege-obiad przynajmniej raz w tygodniu.

Wypiłeś? Oto twoja korona 

W Szwecji obowiązuje system kaucjowania plastikowych i szklanych butelek oraz metalowych puszek. Opakowania zwraca się w specjalnych automatach, znajdujących się na przykład w osiedlowych marketach, dzięki czemu później można zapłacić mniej za swoje zakupy.

Dlatego też można często zauważyć odłożone na chodniku lub obok koszów na śmieci puste butelki i puszki. Jeśli samemu nie masz czasu podejść do automatu, to możesz zostawić to zadanie dla osoby, dla której każdy dodatkowy pieniądz to cenny skarb.

Co ciekawe, przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem często zachęcają nastolatków do zbierania puszek i butelek jako sposobu na łatwy zarobek w wakacje.

Szwedzi czują klimat

Szwedzi nie tylko czują klimat, ale także o niego dbają. Zdecydowanie można inspirować się tym krajem w kwestiach ekologicznych – zaczynając na talerzu, a kończąc na segregacji śmieci.

Magdalena Kozioł

Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez Magdalena Kozioł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

USA. Biedni ludzie w bogatym kraju.

Przyszłość energii odnawialnej – prognozy i trendy na najbliższe lata