Kradzieże samochodów – mimo że rzadsze niż kilkanaście lat temu – nadal stanowią realne zagrożenie. Co istotne, przestępcy opracowali nowe sposoby, które pozwalają im praktycznie bezszelestnie dostawać się do aut, uruchamiać je i odjeżdżać bezpośrednio do „dziupli” lub na z góry upatrzone parkingi. Mowa o metodach kradzieży „na walizkę” i „na gameboy’a”. W tym artykule dowiesz się więcej o trikach stosowanych przez złodziei oraz o skutecznych zabezpieczeniach, które możesz zastosować, aby chronić swój pojazd.
Z danych opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2022 roku wszczęto 7109 postępowań w związku z kradzieżą samochodu (w tym poprzez włamanie). Oznacza to, że każdego dnia właściciela „zmieniało” średnio 20 aut. Mundurowym udało się odnaleźć zaledwie co czwarte z nich. Jakie są tego powody?
Przestępcy są dobrze zorganizowani, a większość pojazdów padających ich łupem rozbieranych jest dość szybko na części. To z jednej strony łatwy sposób na zatarcie śladów, a z drugiej główne obecnie źródło przychodów amatorów cudzej własności. Popyt na używane podzespoły w dobrej cenie jest wysoki, co – zgodnie ze starą maksymą – napędza podaż. Nie bez znaczenia jest także to, że złodzieje powszechnie już stosują metody, które pozwalają im pozostać niemal niezauważonymi w trakcie prowadzonej „akcji”. Chodzi o sposoby kradzieży z wykorzystaniem „walizki” i tzw. gameboy’a.
Kradzieże metodą na walizkę – ugruntowany trend w świecie przestępczości samochodowej
Metodę „na walizkę” trudno uznać za supernową. W ciągu ostatnich kilku lat zdobyła tak dużą popularność wśród przestępców, że w przypadku samochodów z systemem bezkluczykowym jest niemal standardem. Polega na wykorzystaniu zestawu urządzeń przypominającego wyglądem walizkę. Mogą one przechwytywać sygnały z kluczyka samochodowego znajdującego się w pobliżu, co pozwala następnie otworzyć i uruchomić pojazd bez wiedzy i zgody właściciela. Sposób ten jest stosowany zwłaszcza w przypadku aut zaparkowanych w pobliżu domów.
Scenariusz samej kradzieży niemal w każdym przypadku przedstawia się podobnie. Złodzieje mają do dyspozycji skaner, transmiter i wzmacniacz sygnałów. Jeden z przestępców znajduje się w pobliżu samochodu, który ma paść jego łupem. Drugi zbliża się do miejsca, gdzie mogą być pozostawione kluczyki do auta. A te zwykle znajdują się albo przy drzwiach domu, albo na parapetach okiennych – generalnie w miejscach łatwo dostępnych dla kierowców, gdzie z przyzwyczajenia są pozostawiane.
Skaner używany jest do namierzenia częstotliwości sygnałów z kluczyków. Sygnały te są wzmacniane i przesyłane do auta. System keyless pojazdu traktuje je jako oryginalne (co jest zgodne z prawdą) i pozwala otworzyć drzwi oraz uruchomić silnik. Całość operacji trwa zwykle do dwóch minut, choć czasem zaledwie kilkadziesiąt sekund. A ponieważ raz uruchomiona jednostka napędowa działa aż do chwili jej wyłączenia przez kierowcę, złodzieje mogą spokojnie odjechać.
Kradzieże metodą na gameboy’a – innowacyjne podejście przestępców
Inną, stosunkowo nową, metodą kradzieży samochodów jest wykorzystanie gameboy’a. To programowalne urządzenie, które wyglądem przypomina grę marki Nintendo, popularną w latach 90. ubiegłego wieku. Tyle że nie służy do zabawy, a łamania zabezpieczeń elektronicznych w autach. Gameboy’e zawierają bowiem oprogramowanie z kodami serwisowymi (fabrycznymi) – takimi samymi, jakich używają chociażby autoryzowane stacje obsługi, by otwierać pojazdy i uruchamiać ich silniki bez użycia oryginalnych kluczyków.
Wystarczy, że złodziej z gameboy’em zbliży się do wybranego samochodu i z menu urządzenia wybierze markę oraz model auta. Gameboy wysyła do systemu bezkluczykowego, sygnał, który ten odbiera jako oryginalny. Drzwi pojazdu stają przed przestępcą otworem, a silnik daje się odpalić… Cała operacja, trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund i może ją przeprowadzić jedna osoba. Łupem amatorów cudzej własności padają w ten sposób najczęściej samochody japońskie i koreańskie.
Zabezpieczenie auta przed kradzieżą? Policja wskazuje na system monitoringu
Czy pomimo opisanych nowych i rozwijających się metod kradzieży samochodów, można skutecznie chronić twój pojazd?
Na oficjalnych stronach polskiej policji można znaleźć sugestie[1], aby – chroniąc się przed metodą „na walizkę” – kluczyk zbliżeniowy lub kartę zbliżeniową systemu keyless umieszczać w specjalnym etui, które ekranuje sygnały i zmniejsza ryzyko przechwycenia ich przez złodziei. Według mundurowych kluczyki można też – metodą znacznie bardziej chałupniczą – włożyć do metalowego pudełka lub zawinąć w folię aluminiową. Funkcjonariusze wskazują ponadto, że nie należy kłaść kluczyków przy wejściu do domu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku.
Co ważne, wśród zabezpieczeń przeciw kradzieży samochodu sami policjanci zwracają uwagę na system monitoringu[2].
To rozwiązanie, które z jednej strony może zapobiec kradzieży, a z drugiej pozwala na odzyskanie auta, jeśli już do niej dojdzie. Taki potencjał ma przede wszystkim radiowy system monitoringu wspierany modułem GPS.
Dzięki dedykowanym sygnałom radiowym jest odporny na działanie zagłuszarek GPS/GSM używanych przez złodziei. Nie traci też zasięgu w garażach podziemnych, gdzie niektórzy przestępcy ukrywają auta. Sygnał może być namierzany zarówno przez załogi naziemne poszukujące pojazdu, jak i ekipy samolotów wyposażonych w urządzenia radionamiernicze, co znacznie zwiększa zasięg prowadzonej akcji i skraca czas jej trwania. Ogromne znaczenie ma także dokładność lokalizacji, mierzona dosłownie w centymetrach. Przydaje się ona chociażby podczas precyzyjnego wskazywania miejsca przybywania samochodu zaparkowanego przez złodziei w jednym z szeregu garaży.
Dodatkowy moduł powiadomień bazujący na sygnałach GPS/GSM alarmuje o takich sytuacjach jak odpięcie głównego zasilania czy zagłuszanie, co stanowi pierwsze ostrzeżenie o prawdopodobnej kradzieży i pozwala na maksymalnie szybką reakcję, która może zapobiec utracie auta.
[1] https://myslowice.policja.gov.pl/k16/informacje/wiadomosci/292920,Jak-zabezpieczyc-sie-przed-kradzieza-samochodu-metoda-quotna-walizkequot.html
[2] https://wroclaw.policja.gov.pl/dwr/aktualnosci/bieza/85969,Jak-zabezpieczyc-swoj-samochod-przed-kradzieza-Podpowiadamy-co-zrobic-aby-cieszy.html