w

Co warto zwiedzić w Polsce

Zapraszam was do dodawania miejsc, które Waszym zdaniem warto zwiedzić w Polsce. Jeśli jest coś ciekawego w Waszej okolicy, albo odwiedziliście miejsce którym chcecie się podzielić, wrzućcie fotkę i krótki opis.

#1 Gdańsk – Stare Miasto

Umownie za początek miasta Gdańsk przyjmuje się rok 997 (pierwsza wzmianka o mieście informująca o wizycie biskupa Wojciecha wiosną 997 roku), choć osada rybacka znajdująca się w tej lokalizacji szacowana jest na VII wiek.

Gdańsk ma niezwykle bogatą historię. Przez wieki wielokrotnie zmieniał właścicieli: Królestwo Polskie, Księstwo Pomorskie, Zakon Krzyżacki, Królestwo Prus, Wolne Miasto (zależne od Cesarstwa Francuskiego, w drugim podejściu protektorat Ligi Narodów ), Cesarstwo Niemiec, Nazistowskie Niemcy, Powrót do Polski.

To wszystko ma swoje odzwierciedlenie w przepięknej architekturze Starego Miasta.

Trudno sobie wyobrazić kogoś kto mieszka w Polsce, a choć raz nie odwiedził stolicy naszej części morza Bałtyckiego. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie zaplanuj kolejny wyjazd właśnie do Gdańska.

Gdańsk

Niezwykłego uroku temu miejscu dodaje rzeka Motława płynąca tuż przy Starym Mieście, która wpada do Martwej Wisły, a dalej do morza. Piękny Żuraw będący z jednej strony braną z drugiej zabytkowym dźwigiem portowym, to jedna z wizytówek tego pięknego miasta.

przesłano do

#2 Zamek Krzyżacki w Malborku

To największa budowla średniowieczna z cegieł w Europie. Historia tego miejsca nierozerwalnie związana jest z zakonem krzyżackim. Zamek  został wzniesiony na wschodnim brzegu rzeki Nogat przez Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Jego budowę rozpoczęto 1274 roku by od 1309 roku stał się oficjalną stolicą państwa krzyżackiego, a od 1324 roku także siedzibą Wielkiego Mistrza.

Wnętrza zamku, które dziś mieszczą ekspozycje muzealne, zachwycają rozwiązaniami konstrukcyjnymi. na szczególna uwagę zasługuje Wielki Refektarz i Refektarz Letni w pałacu Wielkiego Mistrza. Ta ostatnia komnata ze wspaniałymi sklepieniami palmowymi należy do najpiękniejszych wnętrz europejskich z drugiej połowy XIV w.

przesłano do

#3 Kazimierz Dolny nad Wisłą

Miasteczko w woj. lubelskim będące częścią tzw. trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. W tym urokliwym miejscu poza klimatycznym rynkiem koniecznie trzeba zobaczyć Górę Trzech Krzyży, Zespół Zamkowy i Basztę.

Na fasadach pięknych kamienic pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołaje znajdziemy cudowne attyki, gzymsy i pilastrady.  To na nich kolejne pokolenia uczyły się historii architektury renesansowej.

W XIX wieku ludność zamieszkująca Kazimierz nad Wisłą stanowili w połowie Żydzi i ten stan utrzymał się przez ponad sto lat. W miasteczku istniały żydowskie szkoły, sklepy i zakłady rzemieślnicze, działały partie i stowarzyszenia. Jak nie trudno się domyślić wszystko to zostało zmienione przez drugą wojnę światową. Dziś o dawnej obecności Żydów w Kazimierzu przypomina kirkut na obrzeżach miasta.

Nawa miejscowości "Kazimierz", wbrew temu co sadzi wiele osób nie ma związku z królem. Osadę założył w XII w. małopolski książę Kazimierz Sprawiedliwy i to od jego imienia zostało nazwane to miasteczko.

przesłano do

Dodaj swoją propozycję

Obrazek Medium osadzane

Pole wymagane

Upuść pliki nad tym polem

lub

Nie masz włączonej obsługi JavaScript. Wgrywanie plików nie jest możliwe.

Pobierz z adresu URL

Maksymalna wielkość obrazka: 6 MB.

Przetwarzanie...

Pole wymagane

e.g.: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Some of the supported services:

Przetwarzanie...

Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez Albion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

COVID-19 Teorie spiskowe

Słownik wyrazów obcych (A) – Wiesz co znaczą te wyrazy?