Miłośnicy pieszych wędrówek, mają całkowitą świadomość tego, jak istotnym elementem wyposażenia są odpowiednie buty. Dzięki właściwemu wyborowi można uniknąć przykrych otarć, przemoczenia, czy też zmęczenia stóp podczas wyprawy.
W obecnych czasach często stajemy przed dylematem, jaki model obuwia turystycznego wybrać, a ogromny asortyment w sklepach obuwniczych stacjonarnych, czy też internetowych wcale nam tego nie ułatwia. Oczywiście najczęściej wybierane są buty trekkingowe, ale również dzielą się one na kilka rodzajów, przeznaczonych do różnych typów aktywności.
Jakie są rodzaje obuwia trekkingowego?
Pierwszym typem obuwia trekkingowego są lekkie modele przejściowe między pieszą wędrówką a regularnym trekkingiem. Jest to świetna opcja na pieszą wycieczkę, która nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Odpowiednio dobrane obuwie trekkingowe zapewnia skuteczną ochronę, nawet niezbyt wprawionym wędrowcom. W przeciwieństwie do klasycznych butów sportowych, lekkie obuwie trekkingowe, chroni kostkę przed urazami, oraz zapobiega przedostawaniu się wilgoci i brudu do wnętrza.
Podczas pieszych wycieczek warto także pamiętać o kijkach trekkingowych, które znacznie ułatwiają pokonywanie odległości i wszelkiego rodzaju przeszkód. Jeśli w miejscach naszych spacerów pojawią się jadowite owady i węże, zaleca się założenie butów z wyższymi cholewkami. Większość lekkich modeli chroni stopy przed wilgocią, dzięki wbudowanej membranie lub impregnacji hydrofobowej, którą należy często powtarzać, aby była ona skuteczna. Buty do uprawiania turystyki pieszej i lekkiego trekkingu nie nadają się do użytku w zimie, przy niskich temperaturach i śniegu. Jeśli jednak musimy użyć lekkich butów trekkingowych w trudnych warunkach, to można częściowo zrekompensować ich braki specjalnymi impregnatami hydrofobowymi, czy też ochraniaczami na buty, które całkowicie je zakrywają.
Jednak do ekstremalnych obciążeń i poważnej turystyki, warto przyjrzeć się klasycznym butom trekkingowym, które są bardzo uniwersalne, dlatego też przydadzą się podczas każdej podróży. Można je zobaczyć na nogach podróżników z całego świata, zaczynając od tropikalnej dżungli, aż po kraje polarne. Buty trekkingowe nadają się do wszystkich wędrówek, a ich główną zaletą jest wszechstronność. Owszem, ważą więcej niż buty do pieszych wycieczek i nie są tak zaawansowane technologicznie jak buty do wspinaczek górskich, ale z całą pewnością to najlepszy wybór, jeśli cenimy sobie komfort i wygodę podczas podróży. W tym rodzaju obuwia często stosuje się membranę, jednak to rozwiązanie jest przedmiotem dyskusji i kontrowersji. Niestety producenci z reguły decydują za nas i z roku na rok coraz trudniej jest kupić buty trekkingowe bez membrany. Marketing to ogromna przeszkoda, a obuwie z technologią smart jest łatwiejsze do reklamowania i kosztuje więcej. Właśnie dlatego już od ponad dekady w produkcji obuwia szeroko stosowane są technologie membranowe, dobrze znane również w przemyśle odzieżowym. Renomowane marki zazwyczaj stosują membranę GORE-TEX, podczas gdy inne membrany własnej produkcji lub produkty mniej znanych firm. Taka membrana nakładana jest na warstwę pośrednią tkaniny i tworzy wewnątrz buta rodzaj wodoodpornej z zewnątrz pończochy, która jest paroprzepuszczalna od wewnątrz. Dzięki temu buty nie przepuszczają wilgoci i jednocześnie oddychają. Gumowanie butów na całej ich powierzchni jest także bardzo praktyczne, gdyż chroni nas przed deszczem, śniegiem, czy też wysoką, wilgotną trawą. Jednocześnie ten typ butów cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza, co zapobiega zbyt intensywnemu przegrzaniu i poceniu stóp.
Buty trekkingowe w przeciwieństwie do modeli przeznaczonych do wypraw górskich i ciężkich butów turystycznych, mają bardziej elastyczną podeszwę. Pozwala to lepiej wyczuć topografię nawierzchni i przemierzyć duży obszar, przy mniejszym wysiłku. A sztywność tego typu butów, dobrze chroni kostkę przed zwichnięciami. Takie modele niekiedy są używane w sezonie zimowym, chociaż trudno je nazwać pełnowartościowymi butami zimowymi. Z reguły nie posiadają one specjalnego ocieplenia, ale dzięki zastosowanym materiałom są wystarczająco ciepłe, jeśli zimno nie jest zbyt dotkliwe. Połączenie wierzchniej warstwy butów z podszewką lub membraną wewnątrz, pozwala na komfortowe ich użytkowanie, zwłaszcza jeśli założymy ciepłe, wełniane skarpety. Taka opcja wystarcza, jeśli temperatura na zewnątrz nie przekracza – 10 stopni. Wiele butów trekkingowych można także nosić ze specjalnym wyposażeniem, takim jak np. raki. Po prostu buty tej klasy to uniwersalny kompromis, który idealnie nadaje się dla początkujących turystów.
Z kolei ciężkie buty trekkingowe to krok przejściowy między butami trekkingowymi a specjalistycznym obuwiem wspinaczkowym. Różnią się one od poprzedniej grupy sztywną podeszwą, obecnością tylnego ściągacza na raki oraz grubszym materiałem na wierzchu buta. Granica między nimi a butami wspinaczkowymi jest raczej płynna. Niektóre rodzaje wyposażone są w dodatkową warstwę ocieplenia do użytku w niskich temperaturach. Są one szczególnie popularne wśród turystów górskich, którzy wraz ze znacznymi codziennymi przejściami muszą pokonywać dość trudne pod względem technicznym podejścia.
Następnym typem obuwia turystycznego są modele wspinaczkowe. Zaliczają się one do topowego obuwia outdoorowego, zarówno pod względem ceny, jak i technologii. Do ich produkcji używa się złożonych, wielowarstwowych podeszew, często ze stalowymi wzmocnieniami, specjalnymi ściągaczami z przodu i z tyłu na raki lub wiązaniami narciarskimi. Często takie buty mają dodatkowe ocieplenie, czasem jest ono wielowarstwowe, specjalną ochronę przed śniegiem i wilgocią w środku, oraz rozbudowane systemy sznurowania. Charakteryzują się wielowarstwową konstrukcją, składającą się z buta wewnętrznego i zewnętrznego, zawierają się one jeden w drugim, a cholewka często wykonana jest z mrozoodpornego tworzywa. Taki rodzaj butów jest przeznaczony do wysokogórskich wypraw i nie nadaje się do codziennego użytkowania po zwykłych nawierzchniach.
Jeśli więc zamierzamy zakupić w dobrej cenie wysokiej jakości, klasyczne obuwie trekkingowe, to można zrobić to tutaj:
https://xdsport.pl/pol_m_Obuwie_Meskie_Trekkingowe-284.html
Dzięki temu zaoszczędzimy swój cenny czas i pieniądze.
Polecamy!