w

Wpływ wody na organizm człowieka…

Woda

Jest jednym z najważniejszych związków występujących w organizmie. Jej obecność warunkuje aktywność życiową komórek. Jest ona uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Wysoka pojemność cieplna i dobre przewodnictwo cieplne sprawiają, że woda zapobiega akumulacji ciepła. Z kolei jej wysokie ciepło parowania chroni ustrój przed przegrzaniem( podczas zmiany 1g wody w parę wodną zużywane jest 540 kcal). Duże napięcie powierzchniowe wody ułatwia krążenie krwi i limfy w naczyniach włosowatych. Średnia zawartość wody w ciele dorosłego człowieka wynosi ok. 60%. Zapotrzebowanie na wodę reguluje ośrodek pragnienia znajdujący się w podwzgórzu. Jest on związany z ośrodkiem termoregulacji. Wzrost temperatury lub ciśnienia krwi powoduje wzmożone pragnienie.

2. BILANS WODNY:

Bilans wodny to różnica między ilością wody pobranej przez organizm a ilością wody oddanej do otoczenia w ciągu doby. Prawidłowy bilans wodny człowieka wynosi zero. Osobom dorosłym zaleca się spożywanie ok. 1,5l wody dziennie, co łącznie z wodą zawartą w pokarmie daje ok. 2,5 litra.

Dobowy bilans wodny człowieka:

3. ZAPOTRZEBOWANIE NA WODĘ:

Wodę dostarczamy sobie poprzez dwa główne źródła. Pierwsze z nich to woda oksydacyjna, która pochodzi z przemian składników odżywczych – białek, tłuszczów i węglowodanów. Dziennie transportuje do krwi około 200-300 ml. Drugie to woda dostarczana organizmowi wraz z całodzienną dietą, czyli pożywieniem i napojami. W tym przypadku proporcje wynoszą 3:7, to znaczy, że 30% zapotrzebowania na wodę otrzymujemy z żywności, a 70% z płynów, którymi zaspokajamy pragnienie. Dlatego prawidłowe nawodnienie jest takie ważne.

Zapotrzebowanie człowieka na wodę jest sprawą tak indywidualną, że każdy z nas powinien wyliczyć ilość wody, jaką ma wypijać w ciągu dnia. Istnieje na to kilka sposobów.
Najpopularniejszy wzór stanowi, że:

  • na 1 spożytą kilokalorię (1 kcal) powinniśmy przyjąć 1 mililitr (1 ml) wody – to znaczy, że jedząc 1500 – 2000 kcal dziennie, powinniśmy wypijać 1,5 – 2 litry wody.

Inna metoda wyliczenia zapotrzebowania na płyny bierze pod uwagę masę naszego ciała:

  • na każdy 1 kilogram (1 kg) masy ciała powinniśmy dostarczać sobie 30 mililitrów wody – oznacza to, że osoba ważąca 70 kg powinna wypijać 2,1 litra wody dziennie. Jak widać obie metody podają zbliżone wyniki. Oczywiście istnieją sytuacje, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Dotyczy to na przykład sportowców, kobiet w ciąży, kobiet karmiących, osób odchudzających się, etc. Więcej wody potrzebujemy też w upalne dni, w mrozy oraz w czasie niektórych chorób.

4. DLACZEGO TRZEBA PIĆ WODĘ:

Woda jest niezbędna do życia. Jej rolą jest nie tylko nawadnianie komórek i tkanek – woda reguluje również procesy metaboliczne, pomaga w przyswajaniu substancji odżywczych, rozrzedza krew zapobiegając tym samym zakrzepicy i nadciśnieniu. Woda pełni również inne funkcje w naszym organizmie, a mianowicie:

  • Pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała,
  • pomaga usuwać toksyny z organizmu,
  • zapobiega nadmiernemu zmęczeniu,
  • wpływa na poprawę pamięci i koncentracji,
  • poprawia elastyczność skóry,
  • pomaga zachować młody wygląd,
  • wspomaga odchudzanie,
  • chroni przed zawałami i udarami,
  • chroni przed powstawaniem piasku i kamieni w nerkach.

Woda pełni w naszym organizmie bardzo wiele funkcji. Bez niej, nie mogłyby zachodzić podstawowe procesy życiowe, a już 1% odwodnienia organizmu może skutkować rozmaitymi objawami. Dokuczliwe bóle głowy, rozkojarzenie, uczucie niepokoju, nadmierne pragnienie itp.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Report

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak ułożyć dobry plan dietetyczny?

Uciekasz przed własnym życiem? Sprawdź!