Kolor oczu jest niezwykle istotny. Często sami przyglądamy się, jakiego koloru są nasze tęczówki, próbując ustalić czy zostaliśmy obdarzeni kolorem, który możemy uznać za wyjątkowy.
Od długich czasów toczy się dyskusja, który kolor jest najrzadszy, który może być określony zaszczytnym mianem najrzadszego. Ciężko jednak jednoznacznie to stwierdzić, ponieważ to co popularne w jednej części świata, może być niezwykle rzadkie w drugiej. Jakie kolory możemy zaliczyć do zaszczytnej siódemki najrzadszych?
Co determinuje kolor oczu?
Należy zdać sobie sprawę, że kolor oczu to przede wszystkim cecha dziedziczna, jednak wpływ na nią ma nie tylko jeden gen. Dwa z nich nazywane głównymi, a także mniejsze odpowiadają za możliwe kombinacje kolorów oczu. U ludzi zwykle rozróżnia się:
- gen EYCL1
- gen EYCL2
- gen EYCL3
Wyżej wymienione geny, odpowiadają za fenotypowe kolory, do których zaliczamy:
- brązowy
- zielony
- niebieski
Co ciekawe, każdy z genów musi definiować ten sam kolor, by był on czysty. Jeśli tak się nie dzieje, otrzymujemy wówczas kolory mieszane. Dodatkowo, geny determinujące kolor, stabilizują się dopiero około 6 roku życia.
7 najrzadszych kolorów oczu występujących u ludzi
Od dawna wiadomo, że kolor tęczówki może dostarczać o człowieku wielu informacji. Zwykle na jego podstawie można stwierdzić różnorodne patologiczne zmiany, a także z góry przewidzieć, jak pacjent zareaguje na środki farmaceutyczne, które muszą być podane do oczu. Kolory oczu możemy sklasyfikować najprościej jako jasne i ciemne, wraz z towarzyszącymi odcieniami. Pamiętajmy, że tak samo jak postrzeganie koloru, zależy od czynników towarzyszących, tak samo zależne jest odczytanie koloru oczu, np. w zależności od odcienia otoczenia, a także rodzaju oświetlenia. Jakie jest więc 7 najrzadszych kolorów oczu, które występują u ludzi?.
Oczy bursztynowe
Oczy bursztynowe są niezwykle rzadkie. Zwykle są jednolitego koloru ze złotym lub zielonkawym zabarwieniem. Żółty pigment, zwany lipochromem, zostaje wytrącany w tęczówce. Dzięki czemu oczy zawdzięczają swój niezwykły kolor. Przyglądając się im uważnie, możemy zauważyć także rdzawe lub miedziane ich zabarwienie. Oczy bursztynowe są najrzadsze na świecie, bowiem posiada je około 5% populacji. Co ciekawe, najwięcej ich właścicieli żyje w Azji lub Ameryce Południowej.
Oczy orzechowe
Oczy orzechowe również należą do niezwykle rzadkich. Zwykle to mieszanka jasno brązowa z pomarańczowymi refleksami. Jednak warto wiedzieć, że terminem tym określa się także oczy, w których zmieszanie kolorów jest tak duże, że nie da się prawidłowo wyróżnić chociażby jednego z nich. Występują one u około 5%-8% populacji na świecie.
Oczy zielone
Zielone oczy są tak naprawdę bardzo rzadkie. Znajduje się w nich mała lub umiarkowana ilość melaniny, dzięki temu możemy dostrzec tzw. lampę szczelinową- jest to niebieska tęczówka, na której obecne są brązowe plamki. Fizycznie zielony pigment nie istnieje. Najczęściej zielone oczy mają Europejczycy, szczególnie Irlandczycy. Jednak oczy zielone pojawiają się u około 2% ludzi na Ziemi.
Oczy szare
To również kolor, który możemy uznać za unikatowy. Barwa ta jest nieco podobna do barwy niebieskiej, mimo wszystko jednak szara tęczówka, dzięki większej ilości kolagenu, może inaczej rozszczepić światło. Krótko mówiąc, szary jest wynikiem połączenia niebieskiego i zielonego koloru, mogą także posiadać różne zawartości melaniny. Oczy szare są popularne głównie we wschodniej Europie.
Oczy czarne
Często widzimy bardzo ciemne oczy, które z rozpędu nazywamy czarnymi. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ czarne oczy po prostu nie istnieją. To co widzimy i identyfikujemy jako czarne, to tak naprawdę bardzo ciemna barwa brązowa. Więc tak zwane czarne oczy, to efekt dużej nadprodukcji pigmentu.
Oczy czerwone lub różowe
Być może widzieliśmy na żywo lub na zdjęciach ludzi z czerwonymi oczami. Czerwony i różowy to jedne z najrzadziej występujących barw na świecie. Jednak ich występowanie, połączone jest z równie rzadkim zaburzeniem genetycznym, zwanym albinizmem.
Oczy fioletowe
Oczy fioletowe, to oczy prawie całkowicie pozbawione melaniny. To również zaburzenie związane z albinizmem. Oczy przybierają nienaturalną fioletową barwę i wykazują się ogromną wrażliwością na czynniki zewnętrzne. Na świecie jest zaledwie kilka przypadków osób, obdarzonych tą mutacją genetyczną.