Planując trening na siłowni należy zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio dopasować jego intensywność, częstotliwość oraz formę do naszych potrzeb oraz celów, które chcemy zrealizować. Jednak sam plan treningowy to nie wszystko, bowiem na efektywność treningu wpływa jeszcze kilka innych czynników. Dziś podpowiemy, jak przygotować trening na siłowni, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści.
Cel treningowy
Zacznijmy od ustalenia celu treningowego. Oczywiście możemy się obyć bez niego, ale wówczas nasze ćwiczenia nie dostarczą nam takiej satysfakcji jak w przypadku, gdy będziemy zbliżać się do uzyskania zamierzonych rezultatów. Cel treningu powinien być w miarę mierzalny, a zatem taki, który będziemy w stanie łatwo zweryfikować. Nie może być więc ogólnym stwierdzeniem, że będziemy godzinę dziennie korzystać z siłowni. Zdecydowanie lepiej jest określić cel w postaci, na przykład utraty masy ciała o 3 kilogramy w ciągu 2 miesięcy lub zmniejszenia obwodu brzucha o 10 cm ciągu miesiąca. Dobrze postawiony cel ma więc swoją miarę oraz jest usytuowany w czasie. Powinien on jednocześnie wynikać z naszych potrzeb treningowych.
Forma treningu
Kolejną kwestią, którą warto wcześniej ustalić jest forma, jaką zamierzamy trenować. Będzie to w dużej mierze zależało od tego, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania, a więc co chcemy osiągnąć treningami na siłowni. W przypadku chęci utraty masy ciała, wybierzmy przede wszystkim formy cardio, pozwalające na szybką redukcję masy ciała za pomocą ćwiczeń o średniej intensywności w stałym tempie, jak na przykład treningi na bieżni, orbitreku, rowerku stacjonarnym. Jeżeli chcemy rzeźbić sylwetkę, większą część naszych treningów będą stanowiły ćwiczenia siłowe w strefie wolnych ciężarów i z wykorzystaniem maszyn. Natomiast osoby, które chcą spalić kalorie, wyrzeźbić ciało i poprawić wydolność oraz wytrzymałość organizmu, będą komponowały swoje treningi w oparciu o ćwiczenia mieszane, zarówno cardio, jak i wzmacniające o różnej intensywności.
Warto jednak pamiętać o tym, aby nasze treningi były również urozmaicone, dzięki czemu nie tylko my sami nie będziemy nimi znudzeni, ale również nasze ciało będzie otrzymywało różne bodźce, co zwiększy efektywność ćwiczeń.
Częstotliwość ćwiczeń
Na efektywność treningu ma również wpływ jego częstotliwość. Szybciej uzyskamy zamierzone efekty, jeśli treningi będziemy wykonywali częściej, jednak przesyt również nie jest wskazany, gdyż przetrenowanie może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Polecamy zaplanować minimum 3 dni treningowe, najlepiej w taki sposób, aby nie występowały one po sobie. Dzięki temu nasz organizm będzie miał czas na regenerację. Jeśli możemy pozwolić sobie na ćwiczenie praktycznie każdego dnia, po 3 intensywnych dniach zróbmy jeden dzień przerwy na odpoczynek lub poświęćmy go na ćwiczenia rozciągające lub mentalne. W ten sposób zapewnimy naszemu organizmowi harmonijny rozwój i zdolność do osiągania efektów treningowych.
Strój i obuwie
Ostatnim, lecz z pewnością wcale nie najmniej ważnym, elementem naszych przygotowań do treningu na siłowni jest odpowiedni strój. Ubiór powinien składać się z wygodnej koszulki sportowej i spodni lub legginsów – wszystko wykonane z oddychającej i przewiewnej tkaniny. Warto mieć ze sobą bluzę, którą założymy na siebie w czasie przerwy lub pomiędzy poszczególnymi seriami, aby nie utracić osiągniętej podczas ćwiczeń temperatury ciała. Bardzo ważne są również odpowiednie buty sportowe, które powinny być dopasowane pod kątem rodzaju treningu, jaki zamierzamy prowadzić. W przypadku, gdy nasze wizyty na siłowni ukierunkowane będą na treningi cardio, głównie na bieżni, warto wybrać specjalne buty do biegania przeznaczone na ten rodzaj podłoża, które zapewnią nam odpowiednią przyczepność oraz amortyzację. Inny natomiast rodzaj butów wybierzemy do ćwiczeń siłowych,a inny do tych dynamicznych wymagających aktywności całego naszego ciała.
Mając już tak przygotowany plan oraz odpowiednio skompletowany strój możemy rozpocząć swoje treningi na siłowni oraz czekać na pierwsze ich efekty.