Zakup mieszkania z tzw. przeszłością może budzić wiele obaw, gdyż nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy obecny właściciel czegoś przed nami nie ukrywa. Dla wielu osób mieszkanie z drugiej ręki to jedyna możliwa opcja nie tylko ze względu na cenę, ale również na lokalizację. Aby ułatwić nieco to zadanie, przygotowaliśmy kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego.
Niezbędne wsparcie profesjonalisty
Przede wszystkim warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy specjalisty, który zna się na rynku mieszkaniowym. Taki pośrednik nieruchomości z pewnością podpowie, czym się kierować wybierając konkretną ofertę, na co uważać, o co pytać obecnego właściciela oraz jak zweryfikować jego wiarygodność. Często tacy pośrednicy są też całkiem niezłymi psychologami i już po pierwszym kontakcie z właścicielem potrafią wyczuć, czy ten mówi prawdę. Wynika to oczywiście z ich doświadczenia i jest niezwykle cenną pomocą podczas rozmów zarówno z właścicielami, jak i osobami pośredniczącymi w sprzedaży.
Pośredik nieruchomości może okazac się bardzo pomocny na etapie podpisywania umowy, ponieważ będzie on w stanie zweryfikować jej treść pod kątem ewentualnych zapisów, które moga działać w przyszłości na nasza szkodę.
Zobacz także: pośrednik nieruchomości Warszawa
Księga wieczysta prawdę powie
W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą lokalu. To właśnie ona określa stan prawny danej nieruchomości oraz kwestie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. W księdze wieczystej sprawdzimy między innymi, kto jest prawnym właścicielem lokalu, czy znajduje się na niej hipoteka, czy osobie sprzedającej lokal przysługuje własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego, a także gdzie znajduje się nieruchomość oraz jaka jest jej wielkość.
Księga wieczysta może mieć na przykład zapis o prawie dożywocia na rzecz osoby trzeciej, które oznacza, że w zamian za przeniesienie prawa własności ma ona prawo do zajmowania lokalu aż do śmierci, bez względu na to, kto będzie jego właścicielem.
Wszelkie zapisy budzące nasze wątpliwości, zwłaszcza te w zakresie hipoteki, powinny zostać wyjaśnione z właścicielem i następnie, jeśli będzie to zasadne, wykreślone z księgi wieczystej przed jej zakupem.
Szczegóły dotyczące weryfikacji zapisów w księdze wieczystej warto skonsultować z pośrednikiem nieruchomości lub prawnikiem, który sprawdzi szczególnie te z nich, które są dla nas zupełnie niezrozumiałe.
Może się jednak zdarzyć, że dane mieszkanie nie posiada księgi wieczystej. Wówczas warto udać się do spółdzielni, do którego przynależy dana nieruchomość i sprawdzić jej stan prawny.
Zameldowane w mieszkaniu osoby
Kolejną ważną kwestią, którą warto sprawdzić, jest stan zameldowania w danym mieszkaniu. Należy pamiętać, że zameldowanie to co innego niż właścicielstwo, gdyż sam właściciel może w ogóle nie być w mieszkaniu zameldowany, natomiast mogą w nim mieć meldunek osoby trzecie. Dlatego dobrą praktyką jest zażądać od właściciela mieszkania okazania aktualnego zaświadczenia z urzędu gminy lub miasta o stanie zameldowania w danej nieruchomości. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy nieświadomie kupimy mieszkanie z niechcianymi lokatorami.
Długi czynszowe
Decydując się na nabycie mieszkania z rynku wtórnego warto także sprawdzić, czy na nieruchomości nie ciążą długi czynszowe i inne zaległości ciążące na właścicielu mieszkania, które wraz z zakupem mogą zostać przeniesione na nas. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, można od właściciela nieruchomości zażądać zapisu w akcie notarialnym, że lokal jest wolny od tego rodzaju obciążeń.
To oczywiście nie wszystko, co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Elementy, które musimy wziąć pod uwagę przed zakupem, a już na etapie wyboru ofert, jest znacznie więcej i wymagają one skrupulatnej weryfikacji. Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby uchronić się przed konsekwencjami niewiedzy czy zawiłości prawnych, które dotyczą wybranego przez nas lokalu.