w

Studiuj w UE po angielsku!

Studia po angielsku coraz popularniejsze

Z dużą radością i pewnym zaskoczeniem odkryłyśmy, że aby studiować w języku angielskim nie trzeba wyjeżdżać do USA czy UK. W Europie coraz bardziej popularne staje się studiowanie w języku angielskim, bez względu na oficjalny język państwowy. Wydaje się, że to jest pewnego rodzaju tendencja i kierunek, w którym idą europejskie uczelnie. Dla przykładu sprawdziłyśmy kierunki ekonomiczne na trzech najlepszych uczelniach w Polsce i okazuje się, że zarówno Uniwersytet Warszawski, SGH, jak i Akademia Leona Koźmińskiego również oferują studia w języku angielskim. Dzieje się tak z kilku powodów, o których poniżej.

Uczelnie wymagają jednak potwierdzenia znajomości języka angielskiego przez studentów międzynarodowych. W Polsce na niektórych z nich należy przedstawić maturę z angielskiego na poziomie rozszerzonym napisaną na 60%, na innej uczelni wymagane było 80%, jeszcze inna wymagała potwierdzenia egzaminem TOEFL. Podobnie jest za granicą. Najczęściej spotykanym wymaganiem był TOEFL. Na stronach uczelni znajdują się wszystkie potrzebne informacje. Trzeba to sprawdzać dla każdej z osobna.

Ranking Szanghajski

Głównym czynnikiem kształtującym rankingi uczelni wyższych jest liczba cytowań. Ponieważ język angielski jest językiem nauki i biznesu, to w sposób naturalny jest pierwszym wyborem przy szukaniu interesujących treści. To pokazuje, dlaczego polskie uczelnie zajmują miejsca w czwartej setce rankingu. Mało jest aktywnych badaczy, którzy znają język polski, z drugiej strony niewielu Polaków publikuje w międzynarodowych periodykach. Nie umniejszając polskim naukowcom, działa tu czysta matematyka. USA i UK to populacja 400 milionów potencjalnych naukowców, zaś Polska to już tylko 38 milionów.

Macron rzuca wyzwanie najlepszym uniwersytetom

Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent Francji Emmanuel Macron rzucił wyzwanie najlepszym światowym uniwersytetom i stworzył uczelnię, która z jednej strony obejmowała swoim programem wszystkie możliwe i istniejące dziedziny naukowe i badawcze, z drugiej wprowadziła język angielski jako wykładowy do znacznej części wydziałów oraz zatrudniła naukowców światowej klasy. W ten sposób poprzez działania czysto administracyjne powstał Université Paris-Saclay, który od razu zameldował się na 15 miejscu na świecie, a po trzech pierwszych latach funkcjonowania znalazł się na pozycji o dwa oczka wyżej.

Poszukujemy najlepszych

Popularność języka angielskiego w obszarze nauki i biznesu oraz wymagania rankingu szanghajskiego powodują, że europejskie uczelnie coraz częściej wprowadzają angielski jako język wykładowy. W ten sposób uczelnie przyciągają najlepszych studentów z całego globu, dając im możliwość studiowania w otoczeniu najpopularniejszego języka świata. Wykładowcy z międzynarodowym doświadczeniem również znają ten język. Europa zrozumiała, że wchodzimy w epokę, w której najważniejszym czynnikiem rozwojowym będzie technologia, wiedza i kreatywność. W związku z tym od pewnego czasu kraje UE inwestują w naukę, a elementem tej inwestycji jest przyciąganie operujących językiem angielskim najlepszych studentów z całego świata. Biorąc zaś pod uwagę, że w UE absolwenci (pochodzący z państw unijnych) mogą bez konieczności uzyskiwania dodatkowych wiz rozpocząć pracę w kraju, w którym studiowali, całość zaczyna się spinać w pewien logiczny proces.

Oferta w języku angielskim

Coraz więcej uczelni w UE oferuje studia magisterskie w języku angielskim. Na tym poziomie nauczania kierunki z wykładowym angielskim stają się powszechne. Poziom undergraduate (licencjat) jest zdecydowanie mniej reprezentowany, ale każdy jest w stanie znaleźć już coś dla siebie. Podczas przeglądania różnych uczelni znalazłyśmy licencjat wykładany po angielsku na każdym kierunku.

Popularność Holandii

Dużą ofertę w tym języku ma Holandia, w której wykładowym angielskim pochwalić się może ponad 2 000 kierunków. Coraz prężniej studia z wykładowym angielskim oferują Francja, Niemcy, Skandynawia. Znajdziemy też perełki we Włoszech i Hiszpanii. Przeważają oferty dla inżynierów i informatyków, jednak na obszarze UE znajdziemy praktycznie każdy możliwy licencjat z wykładowym angielskim. W Niemczech są już kierunki (głównie techniczne), na których można studiować tylko w języku angielskim.

Europa Uber Alles

W 2010 roku w pierwszej setce rankingu szanghajskiego było 38 uczelni spoza UK i USA. Dziś takich uczelni jest już 52 i wygląda na to, że będzie ich coraz więcej. Zajmują też coraz wyższe miejsca, co związane jest z tworzeniem większych organizmów (Université Paris-Saclay) oraz zwiększającą się ilością kierunków z wykładowym angielskim. Kierunek zatem został wyznaczony!

Wystarczy angielskie

Podsumowując, jeśli znasz dobrze tylko język angielski, możesz spokojnie podjąć studia w każdym kraju UE ponieważ staje się on coraz popularniejszym językiem wykładowym. Prym w tym zakresie wiedzie obecnie Holandia.

Więcej informacji na www.flyhighuniversity.pl

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Report

Co myślisz?

16 Points
Upvote Downvote

Napisane przez Fly High University

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wojna o nowoczesne technologie!

Najlepsze uczelnie w UK